Yama Seiki AV 1000 Vertical Machining Centers
Specifications
| Brand | YAMA SEIKI |
| Model | AV 1000 |
| RPM | 10000 rpm |
| Control | CNC (0i-MD) |
| Dimensions | 123"L X 90"W X 110"H |
| Taper | CT 40 |
| Type | Vertical Machining Centers |
| Weight | 15,500 Lbs |
| X | 40.1 " |
| Y | 21.6 " |
| Z | 23.9 " |
| images | none |
| catalogid | 14561 |
| mfg | YAMA SEIKI |
| mpn | AV 1000 |
| title | Yama Seiki AV 1000 Vertical Machining Centers |
| joinSig |
Zero? Available Machines
Available Machine # Ez141004 | |
|
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() | |











