Milltronics P-1 Vertical Machining Center
Specifications
| Model | P-1 |
| Brand | Milltronics |
| Type | Vertical Machining Centers |
| Control | Centurion 5 |
| RPM | 5,000 RPM |
| Power | 7.5 HP |
| ATC | 12 |
| X | 30" |
| Y | 16" |
| Z | 19" |
| Weight | 7,500 Lbs |
| TableW | 16" |
| TableL | 45" |
| Axis | 3 |
| Taper | V-40 |
| catalogid | 4431 |
| mfg | Milltronics |
| mpn | P-1 |
| title | Milltronics P-1 Vertical Machining Center |
| joinSig |






