Mikron UCP-710 Vertical Machining Centers (5-Axis or More)
Specifications
| Brand | MIKRON |
| Model | UCP-710 |
| Type | Vertical Machining Centers (5-Axis or More) |
| Control | CNC (TNC-430) |
| X | 27.9 inch |
| Y | 21.6 inch |
| Z | 19.6 inch |
| Axis | 5 |
| Power | 18 hp |
| RPM | 42 rpm |
| ATC | 36 |
| Taper | HSK40E |
| Dimensions | 134x141x118 |
| Weight | 21,780 lbs. |
| Length | 134 |
| Width | 141 |
| Height | 118 |
| TableW | 19.6" |
| TableL | 19.6" |
| catalogid | 2817 |
| mfg | MIKRON |
| mpn | UCP-710 |
| title | Mikron UCP-710 Vertical Machining Centers (5-Axis or More) |
| joinSig |






