Mazak Mazatech V-550A Vertical Machining Centers
Specifications
| Model | MAZATECH V-550A |
| Brand | MAZAK |
| Type | Vertical Machining Centers |
| Control | CNC (MAZATROL M-32A) |
| X | 41.3 inch |
| Y | 22 inch |
| Z | 21.6 inch |
| Power | 35 hp |
| RPM | 3500 rpm |
| ATC | 30 |
| TableW | 21.6 inch |
| TableL | 55.1 inch |
| Taper | 50 |
| Axis | 3 |
| Weight | 18740 (LBS) |
| Length | 163.8 inches |
| Width | 149.6 inches |
| Height | 123.8 inches |
| catalogid | 16 |
| mfg | MAZAK |
| mpn | MAZATECH V-550A |
| title | Mazak Mazatech V-550A Vertical Machining Centers |
| joinSig |






