Mazak Integrex E-1060V/8 Vertical Machining Centers (5-Axis or More)
Specifications
| Model | INTEGREX E-1060V/8 |
| Brand | MAZAK |
| Type | Vertical Machining Centers (5-Axis or More) |
| Control | CNC (Mazatrol PC Fusion 640M Pro CNC Control with E-Tower) |
| X | 73.82 inch |
| Y | 41.73 inch |
| Z | 52.95 inch |
| Axis | 5 |
| Power | 50 HP |
| RPM | 10K RPM |
| ATC | 160 |
| Taper | CAT 50 |
| Dimensions | 409inch x 303inch |
| Weight | 81,600 lbs |
| catalogid | 688 |
| mfg | MAZAK |
| mpn | INTEGREX E-1060V/8 |
| title | Mazak Integrex E-1060V/8 Vertical Machining Centers (5-Axis or More) |
| joinSig |






