Matsuura MAM-72-3VS Vertical Machining Centers (5-Axis or More)
Specifications
| Brand | MATSUURA |
| Model | MAM-72-3VS |
| Power | 30 hp |
| RPM | 20000 rpm |
| Control | CNC (FANUC 16i-M CONTROL) |
| Taper | BT-40 |
| Type | Vertical Machining Centers (5-Axis or More) |
| Weight | 33,000 LBS |
| X | 26.77 " |
| Y | 15.74 " |
| Z | 24.6 " |
| images | none |
| catalogid | 5962 |
| mfg | MATSUURA |
| mpn | MAM-72-3VS |
| title | Matsuura MAM-72-3VS Vertical Machining Centers (5-Axis or More) |
| joinSig |






