Matsuura MAM-500HF Horizontal Machining Center
Specifications
| Brand | MATSUURA |
| Model | MAM-500HF |
| Type | Horizontal Machining Centers |
| Control | CNC (YASNAC I80MB) |
| X | 19.6 inch |
| Y | 18.4 inch |
| Z | 17.6 inch |
| RPM | 8000 rpm |
| ATC | 60 |
| PalletW | 11.75 inch |
| PalletL | 11.75 inch |
| Taper | 40 |
| Dimensions | 5207x4344x2680 mm |
| Weight | 18,000 lbs. |
| Length | 229" |
| Width | 181" |
| Height | 74" |
| Power | 20 HP |
| catalogid | 2292 |
| mfg | MATSUURA |
| mpn | MAM-500HF |
| title | Matsuura MAM-500HF Horizontal Machining Center |
| joinSig |






