Kitamura Mycenter Hx300if Horizontal Machining Centers
Specifications
| Brand | KITAMURA |
| Model | MYCENTER HX300IF |
| Power | 18 HP AC |
| RPM | 15000 rpm |
| Control | CNC (Fanuc 16iMB) |
| Taper | Spindle Taper Cat 40 Big Plus |
| Type | Horizontal Machining Centers |
| X | 20.1 " |
| Y | 20.1 " |
| Z | 19.3 " |
| images | none |
| Weight | 21,000 lbs |
| PalletL | 11.8" |
| PalletW | 22 lbs. |
| catalogid | 5307 |
| mfg | KITAMURA |
| mpn | MYCENTER HX300IF |
| title | Kitamura Mycenter Hx300if Horizontal Machining Centers |
| joinSig |






