Hurco BMC-30 Vertical Machining Center
Specifications
| Model | BMC-30 |
| Brand | Hurco |
| Type | Vertical Machining Centers |
| X | 30" |
| Y | 18" |
| Z | 24" |
| Taper | CAT #40 |
| Weight | 12,000 Lbs |
| Length | 86" |
| Width | 87" |
| Height | 106" |
| Power | 10 HP |
| TableW | 36" |
| TableL | 14" |
| RPM | 6,000 Max RPM |
| Control | Hurco Ultimax Dual Screen CNC Control |
| catalogid | 4268 |
| mfg | Hurco |
| mpn | BMC-30 |
| title | Hurco BMC-30 Vertical Machining Center |
| joinSig | 362 4268 |






