Hardinge GX 1600 Vertical Machining Centers
Specifications
| Brand | HARDINGE |
| Model | GX 1600 |
| RPM | 6000 rpm |
| Control | CNC (FANUC OIMD CNC CONTROL) |
| TableL | 63.9 " |
| TableW | 27.5 " |
| Taper | CAT-50 |
| Type | Vertical Machining Centers |
| X | 63 " |
| Y | 27.5 " |
| Z | 25 " |
| images | none |
| catalogid | 6371 |
| mfg | HARDINGE |
| mpn | GX 1600 |
| title | Hardinge GX 1600 Vertical Machining Centers |
| joinSig |
Zero? Available Machines
Available Machine # Ez141120 | |
|
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() | |












