Haas ST-10Y CNC Lathe
Specifications
| Model | ST-10Y |
| Brand | HAAS |
| Type | CNC Lathes |
| Control | CNC (Haas) |
| ChuckSize | 6.5 inch |
| BarCapacity | 1.75 inch |
| Axis | 3 |
| Power | 15 HP |
| MaxRPM | 6,000 RPM |
| TurningDia | 12 inch |
| Swing | 25.25 inch |
| MachiningLength | 14 inch |
| Tailstock | Yes |
| LiveTooling | Yes |
| Length | 123" |
| Width | 73" |
| Height | 80" |
| Weight | 7,900 Lbs. |
| SubSpindle | No |
| catalogid | 1272 |
| mfg | HAAS |
| mpn | ST-10Y |
| title | Haas ST-10Y CNC Lathe |
| joinSig |
Zero? Available Machines
Available Machine # Ez139774 | |
|
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() | |





























