Fadal VMC-2516R Vertical Machining Centers
Specifications
| Brand | FADAL |
| Model | VMC-2516R |
| Power | 15 hp |
| RPM | 10000 rpm |
| Control | CNC (64 MP) |
| Dimensions | 8 x 8 x 9 |
| TableL | 30 " |
| TableW | 15 " |
| Taper | CAT-40 BIG PLUS |
| Type | Vertical Machining Centers |
| Weight | 10,000 |
| X | 26 " |
| Y | 16 " |
| Z | 20 " |
| images | none |
| catalogid | 10043 |
| mfg | FADAL |
| mpn | VMC-2516R |
| title | Fadal VMC-2516R Vertical Machining Centers |
| joinSig |






