Doosan Mynx 6500 Vertical Machining Centers
Specifications
| Brand | DOOSAN |
| Model | MYNX 6500 |
| Power | 21 hp |
| RPM | 12000 rpm |
| Control | CNC (Fanuc Series i) |
| TableL | 55 " |
| TableW | 26.4 " |
| Taper | CAT 40 |
| Type | Vertical Machining Centers |
| Weight | 20,000 Lbs |
| X | 50 " |
| Y | 26.4 " |
| Z | 24.6 " |
| images | none |
| catalogid | 10269 |
| mfg | DOOSAN |
| mpn | MYNX 6500 |
| title | Doosan Mynx 6500 Vertical Machining Centers |
| joinSig |
Zero? Available Machines
Available Machine # Ez140931 | |
|
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() | |











