Doosan DHP 4000 Horizontal Machining Centers
Specifications
| Model | DHP 4000 |
| Brand | DOOSAN |
| Type | Horizontal Machining Centers |
| Control | CNC (Fanuc 18iMB) |
| X | 23.6 inch |
| Y | 22 inch |
| Z | 23.6 inch |
| Power | 30 HP |
| RPM | 14000 RPM |
| ATC | 60 |
| PalletW | 15.75 inch |
| PalletL | 15.75 inch |
| Taper | CT 40 |
| Weight | 31,680 Lbs |
| Length | 142" |
| Width | 140" |
| Height | 111" |
| Axis | 3 |
| catalogid | 185 |
| mfg | DOOSAN |
| mpn | DHP 4000 |
| title | Doosan DHP 4000 Horizontal Machining Centers |
| joinSig |
Zero? Available Machines
Available Machine # Ez138157 | |
|
|
![]() ![]() ![]() ![]() | |










