Dmc Dl22lb CNC Lathes
Specifications
| Brand | DMC |
| Model | DL22LB |
| Type | CNC Lathes |
| Lower | 58 |
| ChuckSize | 10 inch |
| BarCapacity | 2.95 inch |
| Axis | 2 |
| Power | 20 hp |
| MaxRPM | 3500 rpm |
| TurningDia | 13.8 inch |
| Swing | 21.6 inch |
| Upper | 78 |
| MachiningLength | 20.87 inch |
| Tailstock | Yes |
| LiveTooling | No |
| SubSpindle | No |
| Dimensions | 124inch x 65inch x 75inchH |
| Weight | 9,810 lbs |
| Control | CNC (Fanuc 0i-TD) |
| catalogid | 4271 |
| mfg | DMC |
| mpn | DL22LB |
| title | Dmc Dl22lb CNC Lathes |
| joinSig |






