DMG MORI DMC 1035 V Vertical Machining Center
Specifications
| Brand | DMG MORI |
| Model | DMC 1035 V |
| Type | Vertical Machining Centers |
| Control | CNC (Mitsubishi M730BM) |
| Lower | 49 |
| X | 40 inch |
| Y | 22 inch |
| Z | 20 inch |
| Power | 15 hp |
| RPM | 12,000 rpm |
| ATC | 30 |
| TableW | 22 inch |
| Upper | 69 |
| TableL | 47.2 inch |
| Taper | CT40 |
| Axis | 3 |
| Dimensions | 98inchL X 99inchW X 106inchH |
| Weight | 9,400 Lbs |
| catalogid | 3509 |
| mfg | DMG MORI |
| mpn | DMC 1035 V |
| title | DMG MORI DMC 1035 V Vertical Machining Center |
| joinSig | 3509 6304 |
Zero? Available Machines
Available Machine # Ez132777 | |
|
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() | |
Available Machine # Ez120756 | |
|
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() | |






















