Bridgeport Series 1 Vertical Mill
Specifications
| Model | SERIES 1 |
| Brand | BRIDGEPORT |
| Type | Vertical Machining Centers |
| X | 36" |
| Y | 12" |
| Z | 16" |
| Power | 208/230/460 volts |
| Weight | 2180 lbs. |
| RPM | 4200 RPM |
| Length | 5.2' |
| Width | 5.3' |
| Height | 6.8’ |
| TableW | 9" |
| TableL | 42" |
| catalogid | 4238 |
| mfg | BRIDGEPORT |
| mpn | SERIES 1 |
| title | Bridgeport Series 1 Vertical Mill |
| joinSig |






