Bridgeport Discovery 308 Vertical Machining Centers
Specifications
| Model | DISCOVERY 308 |
| Brand | Bridgeport |
| Type | Vertical Machining Centers |
| X | 18" |
| Y | 12.5" |
| Control | SX-15 CONTROL |
| RPM | 6,000 RPM |
| ATC | 8 ATC |
| TableW | 41.7" |
| TableL | 14.76" |
| Weight | 6,000 LBS |
| Length | 82" |
| Width | 94" |
| Height | 89" |
| Taper | BT 30 |
| Power | 5 HP |
| Z | 16.1" |
| Axis | RAPID TRAVERSE RATE X & Y AXES 400 IPM RAPID TRAVERSE RATE Z AXIS 300 IPM CUTTING FEED RATE ALL AXES 0.1 - 200 IPM |
| catalogid | 5617 |
| mfg | Bridgeport |
| mpn | DISCOVERY 308 |
| title | Bridgeport Discovery 308 Vertical Machining Centers |
| joinSig |






