BRIDGEPORT J HEAD Vertical Milling Machine
Specifications
| Model | J HEAD |
| Brand | Bridgeport |
| Type | Vertical Machining Centers |
| X | 31'' - 35'' |
| Y | 16'' - 20'' |
| Z | Less than 10'' |
| TableW | Less than 10'' |
| TableL | 40'' - 59.9'' |
| RPM | 80-2,720 RPM |
| Weight | 2,300 LBS |
| Length | 60" |
| Width | 60" |
| Height | 85" |
| Taper | R8 |
| Power | 1 HP 220V 3-PHASE 60Hz |
| catalogid | 4723 |
| mfg | Bridgeport |
| mpn | J HEAD |
| title | BRIDGEPORT J HEAD Vertical Milling Machine |
| joinSig |






